Competition results 2016-17

Competition results for 2016 - 2017
REGULAR COMPETITIONS
First projected digital image (“PDI”) competition
1st: Start of journey to the mountain by Mark Charrington
2nd: Five by Peter Dillon
3rd: Reaching out for the best perch by Susan Wilkinson
Imagination: Witches by Mark Charrington
First print competition
1st: September mists by Patricia Jones FRPS EFIAP MPAGB APAGB
2nd: Reddish egret juvenile by Sheila Sargeant
3rd: A bullet from a shooting star by Peter Humphrey ARPS
Imagination: Pre-historic shadow by Andy Barber
Second PDI competition
1st: Red fox, red fox, burning bright by Ron Harding
2nd: Behind bars by Marcus Rainbow
3rd: Bluebells by Sheila Sargeant
Imagination: Photobomb by Neil Smith
Single-use film camera competition
1st: Vortex by Susan Wilkinson
Joint 2nd: Castle Stalker, Scotland by Pat Obrennan
& Orchard Room afternoon by Susan Wilkinson
Second print competition
1st: Gathering clouds by Patricia Jones FRPS EFIAP MPAGB APAGB
2nd: Burrowing owlet watching flies by Sheila Sargeant
3rd: Black scoter flapping wings by Sheila Sargeant
Imagination: Wedding car by Mark Charrington
Challenge competition: “Curves”
Winner: Pure by Mary Hogarth, Milt Ives & Mike Robinson,
Second: Soap bubbles - curves within curves by David Brace, Terry Lee & Pat O'Brennan
Highly Commended: Tudeley Church windows by George Jones, Pat Jones & Marcus Rainbow
Third PDI competition
1st: Water lily by Avril Blamey
2nd: Ladders by Roy Smart
3rd: Around the camp fire Zambia by David Barker
Imagination: At a stretch, No 1 Poultry, London by Mike Robinson
Third print competition
1st: Morning mists, Lindisfarne by Patricia Jones FRPS EFIAP MPAGB APAGB
2nd: Orford Ness lighthouse by Robin Daly LRPS
3rd: Autumn's in the air by Sheila Sargeant
Imagination: The Book of Dragons by Janice Harding
Audio visual (“AV ”) competition
1st: Chihuly Glass by Barbara Coleyshaw
Fourth PDI competition
1st: Lights over Lofoten by David Barker
2nd: Surfing on Storm Doris by David Barker
3rd: Milford Sound, New Zealand by Peter Humphrey ARPS
Imagination: Spray in the way, Caban Coch, Elan Valley by Mike Robinson
Print panel competition
Winner: Monochrome India by Roger Lee
Highly Commended:
Spiral Staircases in London by Peter Humphrey ARPS
Inside Out by Patricia Jones FRPS EFIAP MPAGB APAGB
Take a Tesco Bouquet by Sue McMahon
PDI theme competition: “Simplicity”
1st: Red chilli by Peter Humphrey ARPS
2nd: Sand, sea and sky, Old Hunstanton by Mike Robinson
3rd: The beach is out there somewhere by Patricia Jones FRPS EFIAP MPAGB APAGB
Imagination: Simply shadows by Robin Daly LRPS
Fourth print competition
1st: Spell bound by Patricia Jones FRPS EFIAP MPAGB APAGB
2nd: Yellow-crowned night heron and ghost crab by Sheila Sargeant
3rd: The long & the short by Peter Dillon
Imagination: Water lillies by Peter Humphrey ARPS

Results of the Finals 2016-17
BEST PICTURES OF THE YEAR (judged at the Competition Finals)
PROJECTED DIGITAL IMAGES
1st: Snake village by Robin Daly LRPS
2nd: Surfing on Storm Doris by David Barker
3rd: Start of journey to the mountain by Mark Charrington
Imagination: Someone at the door by Peter Humphrey ARPS
PRINTS
1st: Gallery musings by Roy Smart
2nd: Spell bound by Patricia Jones FRPS EFIAP MPAGB APAGB
3rd: Yellow crowned night heron and ghost crab by Sheila Sargeant
Imagination: Dance macabre - bankers beware by Susan Wilkinson

Annual Exhibition Summer 2017
2017 ANNUAL EXHIBITION RESULTS (See report of the Exhibition)
PROJECTED DIGITAL IMAGES
Premier Award: Thereís Someone at the Door by Peter Humphrey ARPS
Imagination award: Witches by Mark Charrington
Highly Commended:
Chinstrap Penguin Feeding Young by Peter Humphrey ARPS
Start of the Journey to the Mountain by Mark Charrington
Seaweed Bouquet by Susan Wilkinson
Purple Pinwheel by Sue McMahon
The Lady in Red by Mark Charrington
Having Fun by Brian Tabor LRPS
Lunchtime by Gyula Magyar
Evening by Gyula Magyar
Possibility of Some Wind and Rain by Pat Jones FRPS EFIAP MPAGB APAGB
The Voice by Susan Wilkinson
Velodrome by Peter Humphrey ARPS
PRINTS
Premier Award: Morning Mists, Lindisfarne by Pat Jones FRPS EFIAP MPAGB APAGB
Imagination award: Nascent Test-Tube Life by Ron Harding
Highly Commended:
Remains of the Day by Lynda Atkinson
Rig View Point, Skye by Andy Barber
The Spiderís Jewels by Colleen Costick
Stairway to Heaven by Robin Daly LRPS
Cool Dude by Peter Dillon
The Book of Dragons by Janice Harding
Landing at Rothera Base, Antarctica by Peter Humphrey ARPS
Morning Mists, Lindisfarne by Pat Jones FRPS EFIAP MPAGB APAGB
Perfectly Purple by Sue McMahon
Solar Stretch by Derek Medhurst
The Home Straight by Derek Medhurst
Running Boy by Rebecca Norton
Wye Valley Hoar Frost by Mike Robinson
Yellow-Crowned Night Heron and Ghost Crab by Sheila Sargeant
VISITORS' CHOICE (FROM PRINTS ONLY)
1st: Sumatran tiger by Claire Thomas
2nd: Running boy by Rebecca Norton