Competition results archive

Competition results for 2013 - 2014
REGULAR COMPETITIONS
First digitally projected image competition
1st & Imagination: Summer holidays by Patricia Jones FRPS EFIAP MPAGB APAGB
2nd: Abstract ripples by Janice Harding
3rd: The prisoner by Mark Charrington
First print competition
1st: Laughing Gull with Conch by Sheila Sargeant
2nd: Male Great Spotted Woodpecker with Moss and Feather by Sheila Sargeant
3rd: Thames View 2 by Maurice Childs
Imagination: Cafe (Madrid — May 2012) by Roger Lee
Second digitally projected image competition
1st: Angel tears by Maurice Childs
2nd: Parisian by John Long
3rd: Arguing fulmars by Kate Radcliffe LRPS DPAGB
Imagination: Night rain Kanazawa April 2013 by Roger Lee
Second print competition
1st: The Race for Home by Patricia Jones FRPS EFIAP MPAGB APAGB
2nd: Royal Tern Juvenile Begging for Food by Sheila Sargeant
3rd: Foot Rest by Sheila Sargeant
Imagination: Graffiti by John Long
Challenge competition: “Industrial”
Winner: Caterham Cars by Graham Usher, Roger Lee, Patricia Obrennan
Runner-up: Industrial Landscapes around the QE2 Bridge by Mary Grant, Lynda Atkinson, Mark Charrington
Third digitally projected image competition
1st: Bells of spring by Sue McMahon
2nd: Great blue heron by Sheila Sargeant
3rd: A chilly walk by Terry Lee
Imagination: Framed Zinnia by John Long
Third print competition
1st: Cheetah, Botswana by Brian Tabor
2nd & Imagination: Abstract Ice by John Long
3rd: Dusk by Patricia Jones FRPS EFIAP MPAGB APAGB
Audio visual (“AV ”) competition
1st: 1914-18 by John Long
2nd: Seligman by Barbara Coleyshaw
Fourth digitally projected image competition
1st:Lavender girl by Robin Daly
2nd: TV through Window by Mark Charrington
3rd: Great Crested Grebe offering mayfly to young by Sheila Sargeant
Imagination Award: Ice Fantasy by John Long
Print panel competition
1st: Strelitzia Fancy by Patricia Jones FRPS EFIAP MPAGB APAGB
Runner up: Offcuts by Patricia Jones FRPS EFIAP MPAGB APAGB
DPI Theme competition: “Black & White”
1st: Violin by Andy Barber
2nd: Work in Progress by Janice Harding
3rd: Ava Maria by Roy Smart
Fourth print competition
1st: Transient Light by Patricia Jones FRPS EFIAP MPAGB APAGB
2nd: Exhibition Road, London, June 2013 by Roger Lee
3rd: Painted Dogs Squabble by Brian Tabor
Imagination: Ice Fantasy by John Long

Results of the Finals 2013-14
BEST PICTURES OF THE YEAR (judged at the Competition Finals)
DIGITALLY PROJECTED IMAGES
1st: We will remember them by John Long
2nd: Eden Project Seed by Roy Smart
3rd: Mirror of my soul by AlphaValues Photography
Imagination: Summer holidays by Patricia Jones FRPS EFIAP MPAGB APAGB
PRINTS
1st: Male great spotted woodpecker with moss & feather by Sheila Sargeant
2nd: Painted dogs squabble by Brian Tabor
3rd: Reddish egret by Sheila Sargeant
Imagination: Graffiti by John Long

Results of the Club Annual Exhibition Summer 2014
2014 CLUB PRINT EXHIBITION RESULTS
Premier Award: Race for Home by Patricia Jones FRPS EFIAP MPAGB APAGB
Imagination award: We will remember them by John Long
Visitors' Choice: 1st: Interior View Balcombe Viaduct by Peter Gray
2nd: The Mirror of my Soul by Robert Torres-Miller
3rd: Chinese Dancer by Barbara Coleyshaw